"Nigdy nie zapominajcie o tym, by brać z życia jak najwięcej, nie bójcie się ryzykować, płakać ani być szczęśliwymi. Najważniejsze to być w drodze. Każdego dnia robić krok do przodu."
To nie jest książka tylko o górach, to raczej mój intymny dziennik, w którym niemal dzień po dniu opisywałam swoje zmagania z Wielką Górą i z samą sobą – swoimi słabościami, lękiem przed nieznanym. Tam gdzie jest się najbardziej samotnym wśród ludzi, tam gdzie cisza huczy głośniej niż lawiny i gdzie najgroźniejsze jest to, co najbardziej upragnione, można znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania.
„Przesunąć horyzont” to książka o poszukiwaniu motywacji i spełnianiu marzeń. Wyprawa nauczyła mnie tego, że czasem jedyny sposób, by nadać życiu sens, to „przesunąć horyzont”, i że każdy z nas ma swój Everest.
"Czym jest dla mnie jazda motocyklem? Tym, czym dla smakosza kuchnia fusion, dla palacza papieros, dla zakupoholika centrum handlowe podczas wyprzedaży, a dla telemaniaka pilot od telewizora. Nałogiem. Absolutnym uzależnieniem. I chyba nigdy nie będę potra ła zrezygnować z frajdy, jaką daje mi jazda motocyklem"
Ryk silnika zarzynanego przez piasek wciskający się wszędzie, kilka dni bez jedzenia i choćby godziny snu, zmęczenie, którego nie da się opisać, bo brak już siły żeby nawet o nim pomyśleć… A wszystko po to, żeby spełnić marzenie życia – przejechać najtrudniejszy rajd świata przez Saharę do Dakaru i tym samym zostać pierwszą Polką, która tego dokonała. Automaniaczka to jednak nie tylko książka o tym, jak dziewczyna radzi sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Będzie więc o ucieczkach z domu, nocnych eskapadach na Romecie, pierwszych miłościach, próbach bicia rekordów prędkości, jeździe bez prawa jazdy, a wszystko to w realiach PRL-u, kiedy to motocykle kupowało się w sklepie ogrodniczym.
"Tym razem zapraszam Was w podróż przez bezkresne stepy Mongolii, żebyście poznali orlicę, która jest prawdziwą królową nieba. Zanurkujemy w szmaragdowych wodach Belize, gdzie mieszka krokodyl, który szuka przyjaciół. W Peru weźmiemy udział w wyborach miss kawii. A w delcie rzeki Okawango obejrzymy najpiękniejszy zachód słońca z pewną uroczą i ... zakochaną żyrafą :-)
Kiedy Dzieci poznają losy bohaterów tej książki, od razu się z nimi zaprzyjaźnią. Wyruszycie więc razem w tę wspaniałą podróż na kraniec świata i jeszcze dalej!"
Z tej części dowiesz się wielu rzeczy o życiu zwierząt i ludzi z innych zakątków naszego globu, ale też o sobie samym. Naszym wielkim marzeniem jest też, żebyśmy razem lepiej rozumieli otaczający nas świat i przyrodę. Szanujmy ją, bo planeta Ziemia to jedyny dom, jaki mamy. Dlatego wszyscy musimy o niego dbać.
Dorośli czasem tego nie rozumieją, ale liczymy na Twoją pomoc. Bo niemożliwe nie istnieje! Przekonaj się o tym i zmieniaj z nami świat. Te opowieści bawią, uczą dbałości o naturę, ale też motywują do stawiania sobie wyzwań. Do marzeń i tego, żeby mieć odwagę je spełniać.
“Cześć! Chcemy Cię zabrać na spotkanie z niezwykłymi zwierzętami na kraniec świata i jeszcze dalej. Wyruszasz z nami? Obiecujemy Ci mnóstwo dobrej zabawy, śmiechu, ale też historii niesamowitych, mrożących krew w żyłach! Jesteś gotów na takie wyzwanie?”
Dowiesz się też wielu rzeczy o życiu zwierząt i ludzi z innych zakątków naszego globu, ale też o sobie samym. Naszym wielkim marzeniem jest też, żebyśmy razem lepiej rozumieli otaczający nas świat i przyrodę. Szanujmy ją, bo planeta Ziemia to jedyny dom, jaki mamy. Dlatego wszyscy musimy o niego dbać. Dorośli czasem tego nie rozumieją, ale liczymy na Twoją pomoc. Bo niemożliwe nie istnieje! Przekonaj się o tym i zmieniaj z nami świat. Te opowieści bawią, uczą dbałości o naturę, ale też motywują do stawiania sobie wyzwań. Do marzeń i tego, żeby mieć odwagę je spełniać. Dowiecie się, który zwierzak jest mistrzem przetrwania, a który – największym śpiochem, poznacie tajemnice podwodnego świata, po którym przewodnikiem będzie niezwykły delfin, wreszcie staniecie oko w oko z wyjątkową córką króla lwa.
Czy mrówkojady mają zęby? Gdzie żyją różowe del ny? Ile waży słoń? Jakie parasole noszą orangutany? Przygotuj się na fantastyczną przygodę!
Czas wolny można spędzać na wiele różnych sposobów. Moja córka Marysia i ja uwielbiamy podróżować. Tym razem wybieramy się na wyprawę do najdalszych zakątków świata. Przyłącz się do nas i zobacz, jak wygląda życie globtrotera. Z pewnością nie będziesz się nudzić! Odwiedź z nami wiele egzotycznych krajów, poznaj zwyczaje dzikich zwierząt z Afryki, Ameryki i Azji. A to nie wszystko, bo w środku czeka na Ciebie niespodzianka. Prawie 100 stron fantastycznej zabawy pełnej zagadek, labiryntów rebusów...
"To my, Martyna i wszystkie zwierzaki z tej książki: Jessika, Happy, Fusi, Balgir i Carlito. Zdradzimy Ci mnóstwo sekretów z naszego życia, na przykład że słonie boją się myszy, mrówkojady mają język 10 razy dłuższy od Twojego, a orangutany uwielbiają jeść duriany."
Jak sprawić, żeby Dzieci nauczyły się dbać o przyrodę? Najważniejsze to rozbudzić poczucie odpowiedzialności i świadomość, że każdy z nas ma wpływ na losy naszej planety. Do tego właśnie inspiruje ta książka! W „Zwierzakach świata” znajdziecie prawdziwe historie, które są znacznie ciekawsze i bardziej wciągające niż fikcja. Dowiecie się, w co bawią się orangutany, ile mrówkojad zjada mrówek na obiad i czy to prawda, że komar jest najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem na Ziemi… Kiedy Dzieci poznają losy bohaterów tej książki, od razu się z nimi zaprzyjaźnią. Wyruszcie więc razem w tę wspaniałą podróż na kraniec świata i jeszcze dalej!
"Mnie po prostu nie przestaje dziwić fakt, że po upływie tylu tysięcy lat człowiek wciąż musi udowadniać światu, że jest gatunkiem dominującym. Czuję, że w tym przypadku zatraciliśmy granice, co jest dobre, a co złe. Bo czy robienie krzywdy jakiemukolwiek stworzeniu zasługuje na chwałę?"
Tsepal ma trzech mężów, których poślubiła tego samego dnia. Hilda swojego pierwszego byka zabiła, kiedy miała 14 lat. Shirley uratowała i wykarmiła dziesiątki malutkich koali i kangurów. Amina została wygnana z wioski, ponieważ krewni oskarżyli ją o czary. Heather jest idealną panią domu, a jednocześnie mistrzynią świata basejumpingu – najbardziej niebezpiecznego sportu świata. Na Samoa rozmawiałam z Fafafine, w Nepalu badałam zawiłości małżeństwa z trzema mężami. W Indiach próbowałam zrozumieć, czy w imię wiary można jeść ze szczurem z jednej miski. A wszystko po to, żeby pokazać różnorodność świata, na którym żyjemy i nauczyć siebie i innych większej tolerancji. Mam nadzieję, że i Wy chcecie poznać historie tych niezwykłych kobiet.
"Sytuacja Kobiet na świecie nadal jest dramatyczna. Statystycznie mamy znacznie gorszy dostęp do edukacji, opieki medycznej i prawnej. W Afryce kobiety masowo podawane są obrzezaniu, w Indiach i wielu krajach muzułmańskich zabijane w imię honoru rodziny lub kiedy znudzą się mężowi. Tym bardziej Kobiety zasługują na to, żeby pozwolić im mówić pełnym głosem."
Po sukcesie pierwszej serii filmów dokumentalnych i książki „Kobieta na krańcu świata” postanowiłam ponownie wyruszyć w podróż, by poznać życie kolejnych kobiet z odległych zakątków globu. Bohaterkami książki są kobiety w różnym wieku, żyjące w odmiennych kulturach, wyznające różne religie; kobiety o różnym kolorze skóry i wykształceniu.Shirley Joubert każdego dnia zasiada przed telewizorem w towarzystwie hipopotama, którego uważa za swoje dziecko. Macieng w wieku pięciu lat zaczęła nosić obręcze. Dzięki nim jej szyja ma dziś długość 30 centymetrów. Nayioma Rae zamiast spełnić marzenie swoich rodziców i zostać lekarzem, postanowiła zrealizować własne – została pilotem...
"Nie da się bowiem dotrzeć do istoty sprawy, dotknąć i poczuć energii miejsca, tej tętniącej pod skórą, spędzając czas w pięciogwiazdkowych hotelach. Trzeba być z ludźmi i blisko nich, żyć jak oni i jeść to, co oni, śpiewać z nimi, pić ohydny alkohol, otworzyć się na to, co nowe."
„Kobieta na krańcu świata” to cykl reportaży pokazujących fascynujące miejsca, kulturę i obyczaje mieszkanek naszego globu. Kiedy odwiedziłam takie miejsca jak m.in. Boliwia, Argentyna, Wenezuela, Kambodża czy Wietnam – towarzyszyłam tamtejszym kobietom, podpatruje ich codzienne życie, poznawałam ich pasje i marzenia. Nigdy nie wstydziłam się zadawać krępujących pytań, nie bałam się tematów tabu. Próbuję zrozumieć kontrasty, poznać różne oblicza kobiecości. W książce opowiadam o swoich wrażeniach, lękach, tęsknotach i refleksjach po spotkaniach z przedstawicielkami poszczególnych kultur.
"Jest nas na świecie blisko 7 miliardów! Dlatego nie sądźmy, że nasz punkt widzenia, nasze wyznanie, sposób budowania relacji, wychowywania dzieci, a nawet kanony piękna są lub powinny być jedynymi słusznymi."
Jak złapać największego węża świata? Czy mongolska kuchnia wykwintnością dorównuje francuskiej? Czym różni się wsiadanie do pociągu w Polsce od wsiadania do pociągu w … Bombaju? I jak przewieźć samolotem (w bagażu podręcznym) dwumetrową lampę? W „Zapiskach (pod)różnych” znajdziecie odpowiedzi na te i inne szalone pytania. Uwielbiam podróżować, ponieważ każdy dzień w podróży jest jak jajko z niespodzianką. „Zapiski” to zbiór felietonów, w których opisuję swoje przygody – czasami wesołe, czasami smutne, zawsze jednak uczące nas czegoś nowego o świecie, w którym żyjemy.
"Przy stworzeniu świata Bóg dał Europejczykom zegar a Afrykańczykom czas"
Nie bez powodu spośród ponad 100 krajów, które odwiedziłam, to właśnie Etiopię wybrałam na temat swojej kolejnej książki. Tam ponad 200 tys. lat temu – wśród krajobrazów przewyższających urodą Kanion Kolorado, soczyście zielonych lasów, dymiących wodospadów Nilu Błękitnego – narodził się człowiek. „Etiopia. Ale czat!” to wartka i myślę że całkiem zabawna relacja z pobytu w Etiopii, przeplatana praktycznymi informacjami i spostrzeżeniami na temat realiów tego afrykańskiego kraju oraz jego historii i kultury. Zamiar był taki, żeby tę książkę czytało się jak powieść i oglądało jak album fotograficzny. Mam nadzieję, że się udało.
“Oto wyjątkowy dziennik na 2017 rok. Weź udział we wspaniałej przygodzie, która będzie trwała aż 365 dni!!! Odkryj niesamowite miejsca, zapisuj swoje marzenia i plany, poznawaj wyjątkowe zwierzęta, ćwicz wyobraźnię i codziennie ucz się czegoś nowego, a przede wszystkim baw się i rozwiązuj zagadki”.
Ja i moja córka Marysia zabieramy Cię na wyprawę pełną niespodzianek. Z tym dziennikiem każdy Twój dzień może być pełen przygód! Zwiedzaj świat i poznawaj jego sekrety. Znajdziesz tu też zagadki, rebusy i krzyżówki. Zaplanuj swój czas, spisz ważne myśli i marzenia, postaw sobie wyzwania. Może i Ty zostaniesz kiedyś znanym podróżnikiem? Dla mnie niemożliwe nie istnieje i chciałabym, żebyś i Ty się o tym przekonał! Bo można zrealizować każde marzenie, jeśli tylko bardzo się tego chce i na to zapracuje. Naprawdę! Do pomocy przy tworzeniu tego dziennika zaprosiłam moją córkę Marysię, która ma głowę pełną szalonych pomysłów. Wierzę, że 2015 rok spędzony z z nami nie będzie nudny.
"Zastanawiasz się czasami, jak mieszkają Dzieci w innych miejscach na świecie? Mają całkiem inne domy, na przykład takie zrobione z gliny i liści, nie mają łóżek, więc śpią na podłodze, nie mają też lalek i samochodzików... Ale są szczęśliwe! I tak jak Ty lubią się bawić, śmiać i mają mnóstwo szalonych pomysłów!"
Jak zarazić Dzieci ciekawością świata? Opowiadając prawdziwe historie, które są siłą tej książki. Nie przeczytacie tu o czarodziejach, księżniczkach i wróżkach ani o superbohaterach. Za to wspólnie z Dziećmi odbędziecie niezapomnianą podróż przez wszystkie kontynenty.
Dowiecie się, jakie marzenia ma mały Mebratu z Etiopii, czy ośmioletnia żywa bogini z Nepalu jest szczęśliwa, dlaczego Mali z Tajlandii chce ieć szyję długą jak żyrafa. I nie tylko! Śledząc przygody, troski i radości bohaterów tej książki, Dzieci poznają inne kultury, obyczaje i sposoby życia na krańcach świata. A to uczy tolerancji i wrażliwości. Ta lektura stanie się też dla Was niewyczerpanym źródłem inspiracji i tematów do rozmów!
"Jeśli ruszysz w kierunku wierzchołka – to już nie ma żadnych wytłumaczeń. Jesteś tylko ty i natura, ty i góra. Ty i twoje marzenia. Ty i potrzeba udowodnienia sobie samej, że jesteś w stanie to zrobić – mimo że wszyscy ci mówili, że to jest niemożliwe."
Zdobycie Mount Everestu przez członków wyprawy Falvit® Everest Expedition 2006 głośnym echem odbiło się nie tylko w polskich, ale i zagranicznych mediach. Co spowodowało, że kolejne zdobycie najwyższej góry na Ziemi wzbudziło takie zainteresowanie? W ślad za sensacyjnym newsem szła również opinia środowiska himalaistów, iż Falvit® Everest Expedition 2006 była wyprawą niepozbawioną sportowych ambicji. Zakończyła się ona sukcesem (wszyscy członkowie ekipy dotarli na szczyt i bezpiecznie wrócili), a w jej rezultacie na Mount Evereście stanęło za jednym razem najwięcej Polaków w historii.„Misja Everest” to fotoreportaż, który całe to przedsięwzięcie dokumentuje niemal dzień po dniu. To dramatyczna miejscami relacja ze zmagań człowieka z naturą i własnymi słabościami oraz zdjęcia ukazujące zniewalający urok Himalajów.
Marta Grajeta - Manager
Anna Habdas - PR & Social Media
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.