#KNKSODKRYJ

"Martyna na krańcu świata"

Po raz pierwszy na antenie emitowana będzie seria dokumentów, które powstały w trakcie realizacji programu „Kobieta na krańcu świata”. Sześć rozbudowanych, 40-minutowych relacji z podróży do Tanzanii, Mongolii, Boliwii, Pakistanu, Japonii i na Filipiny. 

Cykl rozpocznie się emisją dokumentu „Ludzie Duchy” w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza. Podczas nagrywania tego materiału losy Martyny i Kabuli Nkarango splotły się po raz pierwszy. O historii dziewczyny, która choruje na albinizm usłyszała cała Polska. Choć trudno w to uwierzyć, w Tanzanii w XXI wieku wciąż istnieje przekonanie, że osoby dotknięte albinizmem mają magiczną moc. Stają się więc ofiarami brutalnych ataków, a z części ich ciał przyrządzane są magiczne eliksiry i amulety, które mają przynieść szczęście i dobrobyt. 

Kabula została zaatakowana nocą w swoim domu. W wyniku brutalnego napadu straciła rękę. Po opuszczeniu szpitala trafiła do specjalnego zamkniętego ośrodka Buhangija. To właśnie tam Martyna spotkała się z Nią po raz pierwszy. 

Dzisiaj Kabula mieszka w Mwanzie i uczęszcza do prywatnej szkoły, gdzie jest jedną z najlepszych uczennic. Marzy o tym, aby w przyszłości zostać prawnikiem i pomagać osobom, które były ofiarami ataków. 

Dokument „Ludzie Duchy” zdobył liczne nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie, m.in. Złotą Nimfę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Monte Carlo oraz Gold Plaque na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Został doceniony również Złotym Globem i Nagrodą Specjalną "GLOBAL AWARENESS AWARD" na Światowym Festiwalu Mediów w Hamburgu, a na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Londynie - IFF 2018: nagrodą w kategorii Reżyseria Dokumentu Krótkometrażowego.


Emisje kolejnych dokumentów: 


14.01 - „Tańcząca z orłami” (Mongolia)

21.01 - „Poza czasem” (Boliwia)

28.01 - „Bez Twarzy” (Pakistan)

4.02 - „Pociąg do miłości” (Japonia) 

11.02 - „Ciało i krew” (Filipiny) 

Zobacz również