Wietnam

Wietnam

Zanzibar

Zanzibar

Argentyna

Argentyna

Namibia

Namibia

Boliwia

Boliwia

Kenia

Kenia

Kambodża

Kambodża

Wenezuela

Wenezuela

  • Wietnam

    Wietnam

  • Zanzibar

    Zanzibar

  • Argentyna

    Argentyna

  • Namibia

    Namibia

  • Boliwia

    Boliwia

  • Kenia

    Kenia

  • Kambodża

    Kambodża

  • Wenezuela

    Wenezuela

    WENEZUELA

    Program „Kobieta na krańcu świata” zadebiutował w telewizji w 2009 roku. W pierwszym odcinku Martyna zabrała widzów do WENEZUELI, która jest czasem nazywana stolicą chirurgii plastycznej. Tutaj dziewczynki od najmłodszych lat zapisywane są do specjalnych szkół, które uczą je jak zostać przyszłą miss. A jednym z najpopularniejszych prezentów na 15-urodziny jest… operacja plastyczna nosa. Martyna wprowadziła widzów w świat piękna, które tworzy się na zamówienie.

     

    KAMBODŻA

    Kolejna podróż to KAMBODŻA i wyjątkowa bohaterka. So Tonh, kobieta-saper. Kambodża to jeden z najbardziej zaminowanych krajów świata. Przez 20 lat krwawych walk między żołnierzami PolPota, Wietnamczykami a armią królewską powstało tu wiele pól minowych. Saperzy codziennie ryzykują życiem. Muszą mieć stalowe nerwy, wielką odwagę i nie mogą się pomylić, bo przecież saper myli się tylko raz. So Tonh była szefową żeńskiego oddziału saperskiego Mines Advisory Group (MAG), organizacji, która za swoje działania dostała Pokojową Nagrodę Nobla.

     

    KENIA

    Odcinek 3 pierwszego sezonu programu „Kobieta na krańcu świata” to wyjątkowe miejsce w KENII - sierociniec dla słoni. Stworzyła go Daphne Sheldrick. Wcześniej przez wiele lat razem z mężem, Davidem, pracowali jako strażnicy w Parku Narodowym Tsavo. Po jego śmierci Daphne całkowicie poświęciła się zwierzętom i w 1977 roku założyła pierwszy sierociniec dla słoni, David Sheldrick Wildlife Trust. Dzięki jej działaniom udało się uratować tysiące dzikich zwierząt i pozwolić im wrócić na wolność.

     

    BOLIWIA

    Z Kenii widzowie programu przenieśli się do BOLIWII i poznali Carmen Rojas. Kobietę, która by utrzymać swoją rodzinę dorabia walcząc w zapasach. Boliwijskie zapasy to mieszanka meksykańskiej lucha libre (w dosłownym tłumaczeniu - „wolnej walki”), w której wszystkie chwyty są dozwolone, z amerykańskim, mocno wyreżyserowanym wrestlingiem. Początkowo kobiety były tylko maskotkami publiczności, partnerowały mężczyznom na ringu. Nikt nie traktował ich poważnie. Z czasem jednak to właśnie te walki stały się hitem i dziś cieszą się największym powodzeniem. Walki często są bardzo brutalne, nie ma podziału na kobiece i męskie - często kobiety zmuszone są mierzyć się z mężczyznami.
    Carmen wielokrotnie wracała do domu mocno pobita, niosąc w dłoniach kilka dolarów, które zarobiła dzięki walce.. Nigdy nie chciała walczyć, ale ze swojej normalnej pracy, w której sprzedaje turystom tkane chusty i obrusy, nie byłaby w stanie utrzymać swoich dzieci.

     

    ARGENTYNA

    Kolejny odcinek to podróż do ARGENTYNY i spotkanie z kulturą gauczos, czyli południowoamerykańskich kowbojów. Bohaterką była 23-letnia Edith, kobieta-kowboj. Porzuciła swoje wygodne życie w mieście na rzecz surowego życia na farmie. Gauczos codziennie spędzają kilkanaście godzin w siodle, wstają przed świtem i zajmują się swoimi końmi i bydłem. Pracy, ciężkiej pracy fizycznej na farmie nigdy nie brakuje, a Edith sprawdzała się w roli gauczo wspaniale!

     

    NAMIBIA

    W 6. epizodzie programu, Martyna zabrała widzów do NAMIBII na spotkanie z grupą etniczną Himba. Według różnych źródeł Himba liczy od 10 do nawet 30 tysięcy osób. Nie mieszają się z innymi plemionami, opierają się wpływom cywilizacji i dlatego pozostają jedną z najbardziej pierwotnych grup etnicznych na Ziemi. Żyją przede wszystkim w Namibii i w Angoli. Hodują krowy i kozy, uprawiają liche poletka kukurydzy. Kiedyś często przemieszczali się w poszukiwaniu wody. Współcześnie, odkąd rząd zaczął budować studnie, w zasadzie żyją w jednym miejscu.
    Widzowie mieli też okazję zobaczyć jak wygląda ceremonia ślubu syna wodza wioski!

     

    ZANZIBAR

    Po Namibii przyszła kolej na słoneczny ZANZIBAR i spotkanie z Wache i Maryam, dwiema żonami jednego mężczyzny. Na Zanzibarze, na którego kulturę największy wpływ wywarli Arabowie, którzy pojawili się tu w X wieku, mężczyzna może mieć legalnie aż do czterech żon. Zgodnie z zanzibarskim obyczajem mężczyzna zainteresowany kobietą musi najpierw pozyskać względy jej ojca. Ten przekazuje dobrą nowinę żonie i dopiero ona informuje córkę, że pojawił się pretendent do jej ręki. Wszyscy liczą na to, że dziewczyna powie "tak". Jeżeli jednak się nie zgodzi, rodzice mogą zmusić ją do małżeństwa (co niestety zdarza się najczęściej) albo akceptują jej decyzję. Martyna przybliżyła codzienne życie kobiet, które dzielą się mężem.

     

    WIETNAM

    Ostatnia podróż w pierwszym sezonie programu „Kobieta na krańcu świata” to WIETNAM, a dokładniej to Zatoka Ha Long. To nie tylko turystyczna atrakcja wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także miejsce życia i pracy mieszkańców wiosek na wodzie. W okolicy, w której się znalazła ekipa programu, na barkach, domkach, łódkach mieszka ok 1600 osób.
    Bohaterką pierwszego odcinka programu „Kobieta na krańcu świata” była Bien, tamtejsza przedsiębiorcza bizneswoman, która przy swoim pływającym domu prowadziła prężny rybny biznes.

     

    ARGENTYNA

    ARGENTYNA

    ARGENTYNA

    ARGENTYNA

    ARGENTYNA

    ARGENTYNA

    BOLIWIA

    BOLIWIA

    BOLIWIA

    BOLIWIA

    BOLIWIA

    BOLIWIA

    KAMBODZA

    KAMBODZA

    KAMBODZA

    KAMBODZA

    KAMBODZA

    KAMBODZA

    KENIA

    KENIA

    KENIA

    KENIA

    NAMIBIA

    NAMIBIA

    NAMIBIA

    NAMIBIA

    NAMIBIA

    NAMIBIA

    WENEZUELA

    WENEZUELA

    WENEZUELA

    WENEZUELA

    WENEZUELA

    WENEZUELA

    WIETNAM

    WIETNAM

    WIETNAM

    WIETNAM

    WIETNAM

    WIETNAM

    ZANZIBAR

    ZANZIBAR

    ZANZIBAR

    ZANZIBAR

    ZANZIBAR

    ZANZIBAR

    ZANZIBAR

    ZANZIBAR

    Wszystkie

    Kontakt

    Marta Grajeta - Manager

    Anna Habdas - PR & Social Media

    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

     

    Polityka prywatności

    DomiArt, 2020