INDIE

INDIE

IZRAEL

IZRAEL

KOREA POŁUDNIOWA

KOREA POŁUDNIOWA

LIBAN

LIBAN

MEKSYK

MEKSYK

RPA

RPA

SENEGAL

SENEGAL

  • INDIE

    INDIE

  • IZRAEL

    IZRAEL

  • KOREA POŁUDNIOWA

    KOREA POŁUDNIOWA

  • LIBAN

    LIBAN

  • MEKSYK

    MEKSYK

  • RPA

    RPA

  • SENEGAL

    SENEGAL

    KOREA POŁUDNIOWA

    KOREA POŁUDNIOWA to kraj, który ma jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie. Według badań aż 90% mężczyzn i 80% kobiet, między 25 a 30 rokiem życia jest singlami. Kobiety obawiają się, że zarówno małżeństwo jak i ciąża staną na drodze do ich awansu w pracy i będą powodem do dyskryminacji. Jednocześnie Korea Południowa to kraj konserwatywny i niemal każda kobieta chce mieć ślub. Dlatego prężnie rozwija się tu biznes… solo ślubów. Okazuje się, że młode kobiety do spełnienia marzeń o białej sukni i welonie nie potrzebują nawet pana młodego.
    Martyna przyjechała tutaj z ekipą programu, żeby towarzyszyć Dzang Czumi podczas tzw. „solo ślubu”. W przeciwieństwie do swojej babci i mamy, które założyły rodziny dosyć wcześniej, Jej do prawdziwego ślubu się nie śpieszy. Podobnie jak innym młodym ludziom w Korei. Dla Czumi solo ślub to rodzaj manifestu, chęć głośnego powiedzenia: lubię, szanuję i akceptuję siebie, pokazania: nie skupiam się na szukaniu męża, tylko na sobie. Solo śluby nie są uznawane nigdzie na świecie - nie przekreślają, więc możliwości zorganizowania w przyszłości tradycyjnej ceremonii.

     

    MEKSYK

    MEKSYK to kraj, w którym znika najwięcej kobiet na świecie. Porwane, zwabione, trafiają do jednego z najbardziej dochodowych interesów – do prostytucji.
    To właśnie tutaj Martyna odwiedziła razem z ekipą programu prawdopodobnie jedyny taki dom opieki dla kobiet, które trudniły się świadczeniem usług seksualnych. Najstarszy zawód świata jest w Meksyku legalny, ale parającym się nim kobietom nie przysługują żadne świadczenia emerytalne czy zdrowotne. W Casa Xochiquetzal,  Martyna poznał 18 kobiet z historią i dyrektorkę domu, która walczy, by mogły tu godnie spędzić starość i zaznać ciepła.

     

    RPA

    W wodach południowoafrykańskich pływa najwięcej gatunków rekinów na świecie, łącznie ponad 200. Wśród nich są również te, uznane za najgroźniejsze dla człowieka. W 2018 roku na skutek ataku drapieżnika zginęły 4 osoby. W tym samym czasie ludzie zabili aż 150 milionów rekinów!
    Dla handlarzy najistotniejszą częścią rekina jest jego płetwa, podstawowy składnik najdroższej zupy świata. Pozostałość ryby to tylko odpad, który wyrzuca się do oceanu i zostawia na pewną śmierć. Przedstawiciele tego gatunku mają najgorszy wizerunek ze wszystkich zwierząt na Ziemi. Jednocześnie są najbardziej niedocenionymi bohaterami naszego wodnego świata. Wyginięcie gatunku to zachwianie tego największego na Ziemi ekosystemu.
    W RPA Martyna spotkała się z nietypową nastolatką, której największą pasją jest nurkowanie z rekinami. Mając zaledwie 5 lat Ella Adison po raz pierwszy wskoczyła do wody pełnej tych zwierząt. Rodzice Elli - Gail i Mark Addison są instruktorami nurkowania, matką chrzestną dziewczynki jest Julie Andersen, założycielka Shark Angels, organizacji ratującej rekiny. To właśnie oni zarazili nastolatkę miłością do oceanu i do drapieżników. Ella jest głosem młodego pokolenia w temacie ratowania świata i rekinów.

     

    IZRAEL

    Jerozolima to największe miasto IZRAELAi jednocześnie miasto święte dla trzech religii monoteistycznych. Dla chrześcijan to miejsce ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa. Muzułmanie wierzą, że stąd Mahomet wstąpił do nieba. Według Żydów to historyczna stolica królestwa Izraela, gdzie spoczywała Arka Przymierza. Na pewno miejsce pełne kontrastów, ale też dzięki temu niezwykle różnorodne. Żydzi, którzy mieszkają w Izraelu pochodzą ze 180 krajów. Około 10 procent społeczności stanowią Haredim, w dosłownym tłumaczeniu „ci, którzy boją się Boga”. Wewnątrz są podzieleni na setki odłamów, jednak wszyscy uznają wyższość religii nad życiem świeckim. Świat ultraortodoksyjnych Żydów wygląda jakby zatrzymał się w czasie. Nie ma tu nowoczesnych technologii ani telewizji. Tym bardziej Martyna była ciekawa kobiety, która zgodziła się z Nią spotkać. Bohaterką tego odcinka jest Fainy Sukienik. Pracuje jako nauczycielka i prowadzi organizację dla ortodoksyjnych kobiet. Od wielu lat pomaga tym, które znalazły się w trudnej sytuacji. Przywraca im godność i na nowo daje poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty.

     

    MEKSYK

    Każdego roku wytwarzamy ponad dwa miliardy ton odpadów! A w 2017 roku przeciętny Polak wyprodukował ich aż 312 kilogramów!
    Współczesny MEKSYK nie przypomina rajskiej krainy, otoczonej dziewiczą przyrodą, gdzie swoją potęgę budowali Aztekowie. Jest jednym z tych krajów, który dosłownie zaczyna tonąć pod hałdami śmieci! Uwięzieni na samym dnie piramidy odpadów, są najbiedniejsi z biednych. Ich dzienny zarobek często nie przekracza sześciu dolarów. Pepenadores - kim są i czym się zajmują? W Meksyku Martyna spotkała się z 19-letnią Carolinę, która przez dwadzieścia godzin dziennie pracuje zbierając i segregując śmieci. Widzowie poznali też Carmen, szefową organizacji Utopia, która pomaga dzieciom pepenadores poprzez zajęcia edukacyjne i sportowe, w tym -  sztuki walki.
    Dzisiaj Carolina jest Podopieczną Fundacji UNAWEZA, która wspiera ją w utrzymywaniu synka, a także finansuje kurs zawodowy dla Caroliny, który pozwoli jej znaleźć lepszą pracę.

     

    SENEGAL

    SENEGAL, najdalej na zachód wysunięty kraj Afryki. Kojarzy się głównie z legendarnym rajdem Dakar, ale to również jeden z największych producentów...  soli. Rocznie wydobywa się jej tu około 450 tysięcy ton! Sól z Senegalu trafia na stoły w całej Afryce Zachodniej i w Europie, w tym również w Polsce.
    W Senegalu, przy wydobyciu soli, pracuje około 3 tysięcy ludzi, ale tylko jedna kobieta jest szefową własnej kopalni. Marie Diouf nazywana "królową soli" to pierwsza kobieta w tym biznesie.

     

    INDIE

    W kulturze INDII Kinnar funkcjonują od 4000 lat. Jako „boscy tancerze” – pół ludzie, pół ptaki, pojawiają się w mitologicznych opowieściach hinduizmu i buddyzmu. Eunuchowie często strzegli żon na dworach władców indyjskich. Dziś o ich błogosławieństwo zabiegają świeżo poślubieni małżonkowie i rodzice nowonarodzonych dzieci. Kinnar przez jednych czczone są podczas religijnych i duchowych ceremonii, przez innych - przeklinane i dyskryminowane. Martyna przyjechała tutaj razem z ekipą programu, żeby spotkać się z Ram Kali, szefową organizacji pozarządowej, która zajmuje się pomocą dla społeczności Kinnar, działa i walczy o ich prawa.

     

    LIBAN

    LIBAN. Obóz dla uchodźców z SYRII. Martyna spotkała się tutaj z wyjątkową kobietą - Ghadą. W Syrii pracowała jako nauczycielka. Studia kończyła w tajemnicy przed mężem i teściami, bo niezależność kobiet nie była w jej kraju mile widziana. Kiedy wybuchła wojna, Ghada z mamy i gospodyni domowej, stała się... działaczką na rzecz kobiet i dzieci. Od 4 lat mieszka w Libanie, gdzie buduje już drugą szkołę dla syryjskich dzieci, które przed wojną musiały uciekać z ojczyzny. Założyła też organizację Damma, dzięki której pomaga kobietom odnaleźć się w nowych realiach. Wiele z nich straciło dzieci, mężów i dach nad głową. Wojna zmieniła Syrię, zmieniła też Syryjki. Większość z nich musi samodzielnie utrzymać rodziny, ale potrzebują też  integracji i wspólnego działania. Ghada uczy Syryjki niezależności i daje im nadzieję na lepsze jutro.

     

    INDIE

    INDIE

    INDIE

    INDIE

    INDIE

    INDIE

    IZRAEL

    IZRAEL

    IZRAEL

    IZRAEL

    IZRAEL

    IZRAEL

    KOREA POŁUDNIOWA

    KOREA POŁUDNIOWA

    KOREA POŁUDNIOWA

    KOREA POŁUDNIOWA

    KOREA POŁUDNIOWA

    KOREA POŁUDNIOWA

    LIBAN

    LIBAN

    LIBAN

    LIBAN

    LIBAN

    LIBAN

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    RPA

    RPA

    RPA

    RPA

    RPA

    RPA

    SENEGAL

    SENEGAL

    SENEGAL

    SENEGAL

    SENEGAL

    SENEGAL

    Wszystkie

    Kontakt

    Marta Grajeta - Manager

    Anna Habdas - PR & Social Media

    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

     

    Polityka prywatności

    DomiArt, 2020