Nepal

Nepal

Australia

Australia

Ghana

Ghana

Meksyk

Meksyk

Wyspy Samoa

Wyspy Samoa

Indie

Indie

  • Nepal

    Nepal

  • Australia

    Australia

  • Ghana

    Ghana

  • Meksyk

    Meksyk

  • Wyspy Samoa

    Wyspy Samoa

  • Indie

    Indie

    NEPAL

    W 3 sezonie programu „Kobieta na krańcu świata” Martyna najpierw udała się do wioski Baragaun w NEPALU. Bohaterką pierwszego odcinka była Tsepal i jej… trzech mężów. Małżeństwo kobiety z kilkoma mężczyznami, czyli poliandrię, praktykuje tylko 30 lokalnych społeczności na świecie, żyjących w najtrudniej dostępnych zakątkach ziemi. Z poliandrią mamy do czynienia gdy jedna kobieta poślubia kilku mężczyzn, którzy są braćmi, a ich liczba jest dowolna - dwóch, trzech, a nawet więcej. Najbardziej tradycyjna forma to jedna żona dla trzech braci - dokładnie jak w przypadku Tsepal. Ta forma małżeństwa rozwinęła się głównie na obszarach, gdzie panują trudne warunki geograficzne - na przykład na terenie Azji, przede wszystkim w Himalajach i Tybecie oraz na Cejlonie. Występują także na wyspach Oceanu Spokojnego, należących do Polinezji francuskiej Markizach i mikroskopijnym atolu Takume, który zamieszkuje zaledwie 90 osób, wyspie Rarotonga oraz wyspie Nowa Irlandia niedaleko nowej Gwinei.

     

    AUSTRALIA

    Kolejna podróż to AUSTRALIA, a dokładnie Wyspa Kangura, która oddzieliła się od kontynentu ok. 10 tysięcy lat temu. Na Wyspie znajduje się ośrodek Park Parndana Wildlife, prowadzony przez Shirley Ross i jej męża. Pomysł powstania parku zrodził się spontanicznie, kiedy pewnego dnia Russe, mąż Shirley, znalazł na drodze małego kangura i przywiózł go do domu. Od tego dnia zwierzat zaczęło przybywać, aż w końcu stworzyli formalny park, który był udostępniony turystom. Dzięki biletom za wstęp mogli ratować kolejne zwierzaki w potrzebie.

     

    GHANA

    Jeśli myśleliście, że polowanie na czarownice to jest wymysł wyłącznie średniowieczny to jesteście w wielkim błędzie. To dzieje się też współcześnie, m.in. w GHANIE, do której Martyna pojechała, by poznać mieszkanki wioski Kukuo - kobiety, które zostały wypędzone z okolicznych wsi za „uprawianie czarów”. Amina Amadou, z którą Martyna się spotkała, kilka lat mieszkała w wiosce wypędzonych i czekała na swoją sprawiedliwość.
    Co jest powodem wiary w czarną magię w XXI wieku? To samo co w XV - izolacja, poczucie zagrożenia, epidemie, których genezy nie potrafimy pojąć, a przede wszystkim bieda. Ubóstwo oznacza bowiem gorszy dostęp do wykształcenia, więc także do racjonalnego wytłumaczenia pewnych zjawisk, które nas otaczają.

     

    MEKSYK

    Kolejną kobietą, którą Martyna przedstawiła widzom w 3 sezonie programu „Kobieta na krańcu świata” była Hilda Tenorio z MEKSYKU. W 2011 roku, podczas kręcenia tego odcinka, była jedną z trzech kobiet na świecie, które wykonywały zawód matadorki. Hilda walczyła z bykami na corridzie. O tym, kim chce zostać kiedy dorośnie zdecydowała w wieku 14. lat i wszystkie kolejne działania przybliżały ją do spełnienia swoich marzeń. Hilda miała 23 lata kiedy zdała egzamin na matadora, była pierwszą kobietą na świecie, która tego dokonała.
    Corrida od lat budzi kontrowersje, czy pokaz sztuki zabijania zwierzęcia na arenie dla rozrywki, przy udziale publiczności to moralny „sport”…

     

    AUSTRALIA

    Na wielkie zmiany w życiu nigdy nie jest za późno. Heather Swan z AUSTRALII  miała 40 lat, kiedy postanowiła rzucić pracę w korporacji i zostać profesjonalnym skoczkiem spadochronowym basejumperką. Od 1981 roku, kiedy to Philip Smith z Houston w Teksasie został pierwszym oficjalnym skoczkiem base, sport ten pozostaje jednym z najniebezpieczniejszych na świecie. Polega na skakaniu ze spadochronem ze wszystkiego co stoi na ziemi i jest dostatecznie wysokie. Z budynków, mostów, przęseł, dźwigów i górskich urwisk. Dzisiaj Heather jest wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa za swoje ekstremalne osiągnięcia.

     

    WYSPY SAMOA

    WYSPY SAMOA, położone w malowniczej Polinezji, na jednym z archipelagów Oceanu Spokojnego. To jedyne miejsce na świecie, w którym można spotkać Fa’afafine. Nie są oni, jak mogliby sądzić niektórzy, ani transseksualistami, ani tym bardziej gejami. To po prostu mężczyźni, którzy żyją w kobiecym stylu. Fa'a - czyli "być jak", i fafine - "kobieta", tłumaczy się "być jak kobieta", i "na sposób kobiecy”. Martyna spotkała się z Vaitoa, osobę określającą się jako Fa’afafine, która wprowadziła ją w ich świat.
    Samoańczycy wyznają zasadę, że na świecie są cztery rodzaje ludzi: zwyczajni mężczyźni, zwyczajne kobiety, fa'fafine łączące męski wygląd z kobiecymi chromosomami. Czwarty rodzaj to fa'fatama, kobiety, które myślą jak mężczyźni i wolą żenić się z kobietami. Według przekonań mieszkańców wyspy ludzie tak właśnie zostali stworzeni przez Boga. Żadne z nich nie ma przecież na to wpływu, tak działa natura

     

    INDIE

    Ostatnia podróż w tym sezonie to INDIE i spotkanie z Dikszą, opiekunką Świątyni Szczurów w Deshnok. Świątynia poświęcona jest bogini Karni Mata. To kobieta, która istniała naprawdę. Żyła ok. 700 lat temu. Opiekowała się najbiedniejszymi, pocieszała ludzi napiętnowanych i oskarżanych o przestępstwa. Dziewczyna otrzymała imię Karni w wieku 6 lat, po tym jak cudownie uleczyła ciotkę. Natomiast słowo „Mata” oznacza „matkę” i jest powszechnie dodawane do imion czczonych bogiń. W Indiach żyje od 500 do 700 rodzin spokrewnionych z boginią Karni Matą.
    Członkowie rodu Depawat, do którego należy Diksza, wierzą, że po śmierci odradzają się jako szczury w świątyni Karni Mata. Dlatego od wieków ta rodzina zajmuje się szczurami. Karmi je i opiekuje się nimi. Diksza również podtrzymuje tę tradycję. Ma dwójkę dzieci - córki. Szczury też uważa za swoją rodzinę, wierzy że po śmierci odrodzi się jako jeden z nich. Ta wiara powoduje, że gryzonie traktowane są z czułością i szacunkiem, na jaki zasługuje najbliższa rodzina.

     

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    AUSTRALIA

    GHANA

    GHANA

    GHANA

    GHANA

    GHANA

    GHANA

    GHANA

    GHANA

    INDIE

    INDIE

    INDIE

    INDIE

    INDIE

    INDIE

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    MEKSYK

    NEPAL

    NEPAL

    NEPAL

    NEPAL

    NEPAL

    NEPAL

    SAMOA

    SAMOA

    SAMOA

    SAMOA

    SAMOA

    SAMOA

    Wszystkie

    Kontakt

    Marta Grajeta - Manager

    Anna Habdas - PR & Social Media

    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

     

    Polityka prywatności

    DomiArt, 2020