#KNKSODKRYJ

Japonia Kioto

Kioto, dawna stolica Japonii to dziś prawdziwy miks nowoczesności i tradycji, a także kulturalne centrum kraju, którego znakiem rozpoznawczym są gejsze. To wciąż dla nas, ludzi Zachodu, hermetyczny i zamknięty świat. Często mówi się o nim, że to świat wierzb i kwiatów. Bo gejsze powinny być piękne jak kwiat, ale jednocześnie giętkie i dyplomatyczne niczym wierzby. Dziś w Japonii jest ich ok. 2 tysięcy.

Słowo „gejsza” oznacza dosłownie „człowieka sztuki” i pochodzi od dwóch japońskich słów: gei - „sztuka” i sha - „człowiek”, czyli osoba obu płci. I rzeczywiście kiedyś zawód gejszy wykonywali tylko mężczyźni, a ich praca polegała na umilaniu biesiadnikom czasu grą na instrumentach. Znacznie później pojawiły się kobiety gejsze, które szybko zastąpiły mężczyzn. Dla odróżnienia zaczęto nazywać je geiko (w Kioto) lub onna geisha (w Edo, czyli dzisiejszym Tokio)

Bohaterką tego odcinka jest młoda kandydatka na gejszę, zwana maiko. Kimichie Honda Ayana ma 20 lat i od 16 roku pobiera odpowiednie nauki, które pozwolą jej przeistoczyć się w gejszę. Wybór tej drogi zaproponowała jej matka, ale Kimichie podkreśla, że to była jej decyzja. Na czas nauki maiko przeprowadzają się do specjalnych domów, zwanych okiya, którymi zawsze zarządza kobieta. Kimichie mieszka w okiya prowadzonym przez jej mamę.

Plan dnia młodej maiko wypełniony jest po brzegi. Jest się nią zazwyczaj w wieku od 15 do 20,21 lat. Kimichie wychodzi z domu wcześnie rano i w ciągu dnia ma tylko godzinę dla siebie. Pozostały czas to zajęcia w szkole, gdzie gejsze doskonalą swoje umiejętności - świat zmysłów musi być perfekcyjny. Zgłębiają też tajniki ceremonii parzenia herbaty. Ale to nie wszystko, współczesna gejsza musi iść z duchem czasu - uczy się angielskiego, wie jak serwować drinki, orientuje się w sytuacji politycznej i ekonomicznej kraju etc. Tak wygląda życie Kimiche od 4 lat.

Bywanie na imprezach z gejszami należy do dobrego tonu - mówi nie tylko o zamożności klienta - podnosi także jego prestiż i świadczy o wysokiej kulturze. Dwa różne światy. Mój i mojej bohaterki. Mimo że świat gejsz jest światem ekskluzywnym i dla wielu kobiet bycie gejszą jest największym marzeniem, okazało się, że Kimichie zazdrości mi mojego życia i wolności. Tęskni za byciem zwykłą dziewczyną. Jej córka nigdy nie zostanie gejszą.