#KNKSODKRYJ

Nepal

Poznajcie Tsepal i jej męża, i jej drugiego męża…no i jeszcze trzeciego. Tak, zgadza się - są jeszcze takie miejsca na Ziemi, gdzie kobieta może poślubić trzech mężczyzn. Nie jest to legalne, ale z drugiej strony - kogo tutaj, daleko w górach Nepalu to może interesować.

 

Tsepal poślubiła trzech mężczyzn, którzy są braćmi. Wyszła za mąż w wieku 21 lat. Małżeństwo kobiety z kilkoma mężczyznami, czyli poliandrię, praktykuje tylko 30 lokalnych społeczności na świecie, żyjących w najtrudniej dostępnych zakątkach ziemi. My jesteśmy w wiosce Baragaun. Wieś dosłownie wcina się w zbocze jednej z himalajskich gór, złożona jest z około 40-50 domostw.

 

Z poliandrią mamy do czynienia gdy jedna kobieta poślubia kilku mężczyzn, którzy są braćmi, a ich liczba jest dowolna - dwóch, trzech, a nawet więcej. Najbardziej tradycyjna forma to jedna żona dla trzech braci - dokładnie jak w przypadku Tsepal.

 

Poliandria rozwinęła się głównie na obszarach, gdzie panują trudne warunki geograficzne - na przykład na terenie Azji, przede wszystkim w Himalajach i Tybecie oraz na Cejlonie. Występują także na wyspach Oceanu Spokojnego, należących do Polinezji francuskiej Markizach i mikroskopijnym atolu Takume, który zamieszkuje zaledwie 90 osób, wyspie Rarotonga oraz wyspie Nowa Irlandia niedaleko nowej Gwinei.

 

Miejscowa ludność to przedstawiciele plemienia Lama pochodzącego z Tybetu, wyznawcy tybetańskiej odmiany buddyzmu. Kobiety noszą tradycyjne długie suknie z ciężkich tkanin, a na głowach mają chustki. Czasem zmieniają to nakrycie głowy na olbrzymie trójkątne czepce, bogato zdobione turkusami i koralami. Mnóstwo naszyjników i ogrom pozostałej biżuterii sprawiają, że panie wyglądają, jakby przywędrowały tu z innej epoki. Żaden z mieszkańców nie mógł sobie przypomnieć czy kiedykolwiek przed nami pojawił się tu biały człowiek oprócz Nancy, której nazwiska już nikt nie pamięta.

 

Kuchnia to serce każdego nepalskiego domu. Tutaj toczy się prawdziwe życie rodzinne i towarzyskie, przyrządza się posiłki, spożywa je, dyskutuje, spotyka z sąsiadami, a nawet śpi, ponieważ to najcieplejsze miejsce budynku.

 

Członkowie plemienia Lama wszystkie dzieci traktują tak samo, bez względu na to, kto jest ich biologicznym ojcem. Mężowie Tsepal zgodnie twierdzą, że mają czwórkę potomków i każdego z nich otaczają taką samą troską. Szczególną cechą społeczności Lama jest nie tylko poliandria, ale też to, że kobiety posiadają duży wpływ na wszystko, co dzieje się w ich życiu. Jeśli mężowie pokłócą się między sobą o to, kto ma większe prawa do dziecka, to i tak ostateczna decyzja należy do kobiety.