#KNKSODKRYJ

Meksyk

W meksykańskiej tradycji cmentarz nie jest miejscem smutnym. Tutaj wierzy się, że dusze zmarłych współistnieją ze światem żywych. Dlaczego jestem na cmentarzu? Kim jest kobieta, do której przyjechałam? Czy mieszka w grobowcu? Czy pije krew? Poznajcie Marię Jose Cristernę - kobietę wampira, która historię swojego życia zapisała na własnej skórze.

 

Maria jest najbardziej zmodyfikowaną kobietą na świecie. 98% jej ciała jest pokrytych tatuażami, ma wszczepione implanty. Jest rekordzistką zapisaną w Księdze Rekordów Guinessa. Cały jej dom „przyozdobiony” mrocznymi elementami, czaszki to te najbardziej łagodne wersje. Patrząc na Marię, można być zaszokowanym jej wyglądem, ale z drugiej strony człowiek od zawsze miał słabość do ozdabiania ciała.

 

Pierwszy tatuaż zrobiła w wieku 14 lat. Potem tatuowanie dla niej stało się symbolem wolności. Każdy kolejny tatuaż oznaczał jakiś ważny moment w jej życiu, kolejny przełom. Kiedy miała 17 lat, zakochała się bez pamięci i wyszła za mąż. Kiedy go poznawała, był dobrym człowiekiem, później zamienił się w potwora. Przez 10 lat znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Kiedy złamał jej nos i żebra znalazła w sobie odwagę i postanowiła odejść.

 

Z wykształcenia jest prawnikiem i choć od lat nie praktykuje tego zawodu, to może wykorzystać swoją profesjonalną wiedzę do tego, aby pomóc kobietom, które - tak jak ona - doświadczyły przemocy domowej. Organizuje spotkania, konferencje, na których mówi meksykańskim kobietom, jak mają walczyć o swoją godność. Dzięki niej kobiety zaczynają wierzyć, że coś może się zmienić. Zaczynają walczyć o swoje i swoich dzieci szczęście.

 

Kiedy dokładnie poznałam historię Marii, zrozumiałam, że cierpienie ją umocniło. Dało siłę, by walczyć o siebie, o rodzinę, o inne maltretowane kobiety. Odkryłam też, że jesteśmy bardziej podobne, niż sądziłam na początku. Obie pokonujemy własne limity po to, by zbadać, gdzie są granice naszego ciała i umysłu. Różnica jest tylko taka, że do tego samego celu prowadzą nas inne drogi.