#KNKSODKRYJ

Iran

Iran jest krajem, w którym obyczaj i tradycja bywają silniejsze niż prawo, a wszystkie zasady w nim obowiązujące reguluje szariat - czyli muzułmańskie prawo zapisane w koranie. Irańczycy to bardzo gościnny naród jednak zagranicznych dziennikarzy władze wpuszczają niechętnie. Ja czekałam pięć lat, by spotkać się z Feresthe Karimi - zawodniczką piłki nożnej. W Iranie ten sport jest niezwykle popularny jednak kobietom bardzo trudno przebić się w tym świecie.

 

Gra kobiet w piłkę nożną była zakazana do 1997 roku. Jest to sport uważany za typowo męski, jednak moja bohaterka radzi sobie w nim wyjątkowo dobrze. Feresthe zawodowo kopie piłkę od 2005 roku. Jest jedną z pięciu najlepszych piłkarek w Iranie, a rok temu znalazła się również na liście 10 najlepszych piłkarek świata. Jest to jej największa pasja, w którą wkłada wiele pracy. W trakcie sezonu trenuje sześć dni w tygodniu, dwa razy dziennie.

 

Życie Fereshte wygląda zupełnie inaczej niż życie przeciętnej irańskiej kobiety. Jest sportsmenką, zajmującą się piłką nożną zawodowo, więc skupia na sobie większą uwagę, zwłaszcza w kwestiach moralnych czy etycznych. Jej największym marzeniem jest, zostanie mamą, co nie oznacza rezygnacji z piłki nożnej. Po macierzyństwie planuje wrócić do ukochanego sportu lecz tym razem w roli trenera, aby przyczynić się do rozwoju i sukcesów irańskiej piłki nożnej.

 

Sam strój sugeruje, że kobieta w Iranie nie może czuć się do końca swobodnie, gdyż zawsze musi mieć zakryte włosy oraz nosić hidżab Fereshte przyznaje, że granie w chuście na głowie początkowo było niezręczne i niewygodne. Obecnie uważa, że jest to nawet bardziej komfortowe. Nigdy jednak nie zobaczy na trybunach swoich braci czy ojca ponieważ zgodnie z zasadami panującymi w Iranie mężczyznom nie można przebywać na meczach rozgrywanych przez kobiety tak jak kobietom nie wolno wejść na mecz, jeśli rozgrywany jest przez mężczyzn.

 

W lutym 2014 roku wybuchła w Iranie straszna afera. Okazało się, że aż cztery reprezentantki drużyny narodowej w piłce nożnej nie są kobietami. Od tamtej pory wprowadzono testy płci. Co najciekawsze, w tym ortodoksyjnym kraju operacja zmiany płci jest zupełnie legalna. Dlatego właśnie rzekome zawodniczki, po poddaniu się takiej właśnie operacji, będą mogły ponownie wrócić do ligi.

 

Kobiety w Iranie są bardzo dobrze wykształcone. Mają prawa wyborcze i wiele rzeczy mogą sobie zastrzec w kontrakcie przedślubnym. Jednak rząd wykluczył je z wykonywania niektórych zawodów, takich jak pilot czy sędzia. Do równouprawnienia jeszcze daleka droga. Pomimo tego, że kobiety mają możliwość uzyskania prawa jazdy na samochód to jazda motocyklem czy prawo jazdy na motor jest dla nich wciąż poza zasięgiem.

 

Rewolucja islamska sprawiła, że kobiety zostały odsunięte od życia publicznego. Wiek wydawania dziewczynek za mąż został obniżony do 9 lat, a noszenie hidżabów stało się obowiązkowe. Na szczęście sytuacja ulega zmianie. Rządzący mają coraz bardziej liberalne. W konsekwencji skutkuje to coraz większą motywacją dziewcząt oraz coraz wyższym poziomem gry.